„Twelve significant photographs in any one year is a good crop.” „Dwanaście świetnych fotografii każdego roku to wspaniały plon.” – Ansel Adams (1902–84) 

Facebook Twitter Gplus Flickr Pinterest LinkedIn YouTube Google Maps E-mail RSS

„Barometr” w Kożuchowie

Barometr w Kożuchowie

W Kożuchowie przy zbiegu ulic Limanowskiego i Chopina (przed wojną Rosenstr. i Schulstr.) stał kiedyś tzw „barometr”. Zniknął po wojnie i został tylko po nim postument, z którego zrobiono klomb. Ostatnio miałem okazję zobaczyć zachowany egzemplarz w Karlsruhe w Niemczech. Jest to prawdopodobnie taki sam model jak w Kożuchowie. Niestety nie ma w nim już żadnych przyrządów meteorologicznych.Ze zgromadzonych materiałów wynika, że kożuchowski „barometr” to jedna z tzw. stacji meteorologicznych (niem. Wettersäulen, słupy meteorologiczne, słupy barometryczne, stacje rejestracji pogody, rejestratory klimatu). Powstały one pod koniec XIX w. we wszystkich większych miastach Europy i miejscowościach turystycznych. Posiadanie takiej stacji we Freystadt świadczy o jego pozycji. Kolumny meteorologiczne były produkowane w różnych miejscach Europy i występują w różnych formach. Wyposażone były w liczne instrumenty pomiarowe (rejestrujące temperaturę, ciśnienie, wilgotność itp.) i umożliwiały analizowanie stanu pogody. We Freystadt stała stacja wyprodukowany w odlewni żeliwa Mack z Frankfurtu nad Menem. Georg Sigismund Mack wystąpił 9 marca 1857 roku o zezwolenie na działalność odlewni żeliwa we Frankfurcie. Zakład mieścił się przy ulicy Eckenheimer Landstrasse 6-16. W 1865 roku zakład odziedziczył syn Johann Friedrich Mack po ugodzie z braćmi Georgem Sigismundem i Johannem Philippem Gustawem. Z powodu braku miejsca w 1907 roku zakład był zmuszony przenieść się do Rödelheim. Najstarsza stacja tego typu powstała w Görlitz w 1883 roku. W cenniku firmy Heinrich Kappeller z Wiednia (handlująca lub produkująca urządzenia do pomiarów fizycznych i meteorologicznych) z 1895 roku, ten typ stacji określony jest jako styl renesansowy. Wykonana jest z żeliwa na kamiennym postumencie, czterostronna, o wysokości 3,20 m. Na daszku posiadała chorągiewkę z różą wiatrów. Zawierała barometr hydrostatyczny, wilgotnościomierz (Ø 21 cm), termometr, termometr maximum-minimum (60 cm długi, 14 szeroki w pozłacanej, metalowej ramie), samorejestrujący barometr, tablicę dla wykresów z poprzednich tygodni i oczywiście normalny zegar.
Zniknął, zrabowany prawdopodobnie przez wojska radzieckie.

 
Follow

Get every new post on this blog delivered to your Inbox.

Join other followers:

↓

Facebook

Twitter

Google Plus

YouTube

Google Plus

Follow Me on Pinterest
 • Pinned: 29 May 2016
 • Falkenburg Castle Sunrise September 2015 GoPro Hero Time Lapse

  Pinned: 20 Sep 2015
 • Pinned: 6 Sep 2015
 • Punta Grossa Ibiza 2015 Sunrise Time Lapse GoPro Hero

  Pinned: 2 Aug 2015
 • Florabella Muse PL

  Pinned: 17 Jul 2015
 • Pinned: 6 Jul 2015
 • The mouth of the forest. by Tomek Zuk

  Pinned: 22 Nov 2014
 • Kupiłeś akcje do Photoshopa (np. Florabella) i nie uruchamiają się w polskiej wersji? Oferuję spolszczenie akcji Photoshop tak żeby można je było uruchomić.

  Pinned: 16 Nov 2014
 • Avenue by Tomek Zuk

  Pinned: 16 Nov 2014
 • Church ruins by Tomek Zuk

  Pinned: 9 Nov 2014

Instagram

Follow Me on Instagram
Przeczytaj poprzedni wpis:
Góry Izerskie
Góry Izerskie w marcu.

Czy warto w marcu wybrać się w góry? Oczywiście. Na stokach leży jeszcze dużo śniegu, dzień jest już dłuższy i...

Zamknij