„Twelve significant photographs in any one year is a good crop.” „Dwanaście świetnych fotografii każdego roku to wspaniały plon.” – Ansel Adams (1902–84) 

Facebook Twitter Gplus Flickr Pinterest LinkedIn YouTube Google Maps E-mail RSS

Bunkier w Świdnicy

W odległości około 2 km od Świdnicy znajdują się dwa monumentalne bunkry. Dotrzemy do nich ulicą Bunkrową. Mają postać walców o średnicy 20 m i wysokości przekraczającej 15 m. Dach jednego z nich ma kształt stożka, drugiego jest płaski – prawdopodobnie dzięki temu bunkry „udawały” elementy terenu, na którym się znajdują. Mimo wielu kontrowersyjnych hipotez i ciągłych badań do dzisiaj nie udało się ustalić ich pierwotnego przeznaczenia. Prawdopodobnie spełniały funkcje maszynowni, wyposażonej w agregaty prądotwórcze i zbiorników paliwa. Kondygnacje nadziemne bunkrów połączone są klatką schodową i windą towarową.

Obiekty zbudowano około 1938 roku. W czasie wojny była w nich siedziba niemieckiego Radia Wojskowego z Wrocławia. Po 1945 roku schrony przez dłuższy czas stały opuszczone, co sprzyjało okolicznym szabrownikom. Później obiekty wykorzystywane były przez zakłady „Unitra” oraz Wojewódzki Szpital w Zielonej Górze.

Kondygnacje nadziemne bunkrów połączone są klatką schodową i windą towarową. Obecnie na terenie jednego z nich działa Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Swidnica

I jeszcze kilka zdjęć:

6 komentarzy

 1. a byłem tam kiedyś – ale nie napiszę co tam robiłem 😛

 2. Jestem pełna podziwu dla tego co robisz! (y)

 
Follow

Get every new post on this blog delivered to your Inbox.

Join other followers:

↓

Facebook

Twitter

Google Plus

YouTube

Google Plus

Follow Me on Pinterest
 • Pinned: 29 May 2016
 • Falkenburg Castle Sunrise September 2015 GoPro Hero Time Lapse

  Pinned: 20 Sep 2015
 • Pinned: 6 Sep 2015
 • Punta Grossa Ibiza 2015 Sunrise Time Lapse GoPro Hero

  Pinned: 2 Aug 2015
 • Florabella Muse PL

  Pinned: 17 Jul 2015
 • Pinned: 6 Jul 2015
 • The mouth of the forest. by Tomek Zuk

  Pinned: 22 Nov 2014
 • Kupiłeś akcje do Photoshopa (np. Florabella) i nie uruchamiają się w polskiej wersji? Oferuję spolszczenie akcji Photoshop tak żeby można je było uruchomić.

  Pinned: 16 Nov 2014
 • Avenue by Tomek Zuk

  Pinned: 16 Nov 2014
 • Church ruins by Tomek Zuk

  Pinned: 9 Nov 2014

Instagram

Follow Me on Instagram
Przeczytaj poprzedni wpis:
Ruina kościoła w Podgórzycach

Kościół wzniesiony w XIII wieku z fundacji Henryka Brodatego i Jadwigi. Od czasu spalenia w okresie wojny 30-letniej pozostaje w...

Zamknij