„Twelve significant photographs in any one year is a good crop.” „Dwanaście świetnych fotografii każdego roku to wspaniały plon.” – Ansel Adams (1902–84) 

Facebook Twitter Gplus Flickr Pinterest LinkedIn YouTube Google Maps E-mail RSS

Focus stacking

Focus stacking

Dziś krotko o zastosowaniu techniki do polepszania niedoskonałości optyki. Focus stacking jest techniką polegającą na łączeniu w jedno zdjęcie kilku a nawet kilkunastu zdjęć z których każde ma punkt ostrości ustawiony w innym miejscu. Pozwala to uzyskać bardzo dużą głębie ostrości nieosiągalną dla optyki. Najlepsze efekty uzyskuje się w macrofotografii i fotografii produktowej, z powodzeniem możne być jednak stosowana w fotografii krajobrazowej

Głębia ostrości – parametr stosowany w optyce i fotografii do określania zakresu odległości, w którym obiekty obserwowane przez urządzenie optyczne sprawiają wrażenie ostrych (tzn. mających wyraźne, nierozmazane kontury).

Technicznie polega to na umieszczeniu aparatu na statywie, ustawieniu ostrości na najbliższym obiekcie i zrobieniu zdjęcia. Następnie wyostrzamy na obiekt położony trochę dalej od obiektywu i robimy kolejne zdjęcie. Czynności powtarzamy aż do uzyskania ostrości ustawionej na nieskończoność. Wszystkie zdjęcia powinny być zrobione z takimi samymi parametrami (ISO, czas i przysłona), najlepiej więc to zrobić w trybie manualnym.

Tak spreparowane obrazy wczytujemy do programu graficznego jako warstwy i maskujemy nieostre partie kolejnych zdjęć. Efektem końcowym jest obraz mający ostrość od punktu położonego najbliżej obiektywu aż do nieskończoności. Niektóre programy mogą te czynności wykonać automatycznie, np. Photoshop. Podobnie jest z aparatami. Ustawianie ostrości można również wykonywać automatycznie.  Stosuje sie do tego zmodyfikowane firmware wgrane do aparatu,  przystawki lub piloty umożliwiające wykonywanie zdjęć z zadanymi parametrami albo program komputerowy.

Dlaczego jednak od razu nie użyć wysokiej przysłony? Niestety niekiedy ustawienie takie nie zapewnia jeszcze ostrości w całym kadrze. Zwiększa się też zjawisko dyfrakcji powodując rozmywanie obrazu. O ile jeszcze w obiektywach szerokokątnych można ustawić odległość hiperfokalną to w zoomach niestety się nie da. Wtedy właśnie z pomocą przychodzi focus stacking.

 
Follow

Get every new post on this blog delivered to your Inbox.

Join other followers:

↓

Facebook

Twitter

Google Plus

YouTube

Google Plus

Follow Me on Pinterest
 • Pinned: 29 May 2016
 • Falkenburg Castle Sunrise September 2015 GoPro Hero Time Lapse

  Pinned: 20 Sep 2015
 • Pinned: 6 Sep 2015
 • Punta Grossa Ibiza 2015 Sunrise Time Lapse GoPro Hero

  Pinned: 2 Aug 2015
 • Florabella Muse PL

  Pinned: 17 Jul 2015
 • Pinned: 6 Jul 2015
 • The mouth of the forest. by Tomek Zuk

  Pinned: 22 Nov 2014
 • Kupiłeś akcje do Photoshopa (np. Florabella) i nie uruchamiają się w polskiej wersji? Oferuję spolszczenie akcji Photoshop tak żeby można je było uruchomić.

  Pinned: 16 Nov 2014
 • Avenue by Tomek Zuk

  Pinned: 16 Nov 2014
 • Church ruins by Tomek Zuk

  Pinned: 9 Nov 2014

Instagram

Follow Me on Instagram
Przeczytaj poprzedni wpis:
Rehberg

Rehberg - w Nadrenii-Palatynacie (575,8 m. n.p.m.) jest drugim co do wielkości szczytem gór Wasgau w południowej części Lasu Palatynackiego..W...

Zamknij