„Twelve significant photographs in any one year is a good crop.” „Dwanaście świetnych fotografii każdego roku to wspaniały plon.” – Ansel Adams (1902–84) 

Facebook Twitter Gplus Flickr Pinterest LinkedIn YouTube Google Maps E-mail RSS

Jęczmień (Hordeum)

Roślina uprawna należąca do najstarszych zbóż. Najstarsze dowody uprawy tego zboża pochodzą z Bliskiego Wschodu i są datowane na VII w. p.n.e. Jest podstawowym surowcem stosowanym do produkcji słodu jęczmiennego stosowanego w browarnictwie.U starożytnych Greków jęczmień był zbożem obrzędowym. W czasie misteriów z ziaren zainfekowanych sporyszem przygotowywano napój o nazwie kykeon, który wywoływał niezwykłe wizje.
Rzymscy gladiatorzy stosowali go jako główny posiłek. Wierzyli, że nakarmieni jęczmieniem wygrają swoje walki.
Ciekawe natomiast było zastosowanie jęczmienia w starożytnym Egipcie. Poza typowym zastosowaniem spożywczym robiono z niego test ciążowy. Nasiona pszenicy i jęczmienia sadzono w osobnych doniczkach i podlewano moczem kobiety chcącej się „zbadać”. Papirus z Kahun z XXIII wieku p.n.e. opisuje, że jeżeli nasiona wykiełkowały to kobieta była w ciąży. Dodatkowo, jeżeli pierwszy wzszedł jęczmień, dziecko będzie chłopcem, a jeżeli pszenica – urodzi się dziewczynka. Co ciekawe przeprowadzone w latach 70 XX w badania potwierdziły 70 % skuteczność tej metody. Jęczmień znalazł też miejsce w staroegipskim raju. Miał tam mieć 7 łokci (ok 3,5 metra) z czego kłos miał 2 łokcie.

W czasach współczesnych odkryto lecznicze działanie jęczmienia. Szczególnie cenny dla zdrowia jest tzw. młody jęczmień. Jest to ususzony proszek z młodziutki (ok 7 dniowych) listków hodowanych bez żadnych dodatków. Posiada te same własności co ziarna, tyle że bardzo silnie skoncentrowane. Ma ponad 2 razy więcej magnezu, 5 razy więcej żelaza, 25 razy więcej potasu i aż 37 razy więcej wapnia niż pszenica, a 45% jego wagi stanowią białka (w mące to tylko 10%). Odkryto w nim także przeciwutleniacze opóźniające starzenie. Chlorofil w nim zawarty ma taką samą budowę jak ludzka hemoglobina. Przyspiesza gojenie ran, leczy niektóre choroby krwi, działa bakteriobójczo. Rozjaśnia także umysł lepiej i szybciej niż kawa.

Ja tam jednak wolę go w formie tradycyjnej – jako złoty napój z pianką 🙂

 
Follow

Get every new post on this blog delivered to your Inbox.

Join other followers:

↓

Facebook

Twitter

Google Plus

YouTube

Google Plus

Follow Me on Pinterest
 • Pinned: 29 May 2016
 • Falkenburg Castle Sunrise September 2015 GoPro Hero Time Lapse

  Pinned: 20 Sep 2015
 • Pinned: 6 Sep 2015
 • Punta Grossa Ibiza 2015 Sunrise Time Lapse GoPro Hero

  Pinned: 2 Aug 2015
 • Florabella Muse PL

  Pinned: 17 Jul 2015
 • Pinned: 6 Jul 2015
 • The mouth of the forest. by Tomek Zuk

  Pinned: 22 Nov 2014
 • Kupiłeś akcje do Photoshopa (np. Florabella) i nie uruchamiają się w polskiej wersji? Oferuję spolszczenie akcji Photoshop tak żeby można je było uruchomić.

  Pinned: 16 Nov 2014
 • Avenue by Tomek Zuk

  Pinned: 16 Nov 2014
 • Church ruins by Tomek Zuk

  Pinned: 9 Nov 2014

Instagram

Follow Me on Instagram
Przeczytaj poprzedni wpis:
Długie
Ruina kościoła św. Jakuba w Długiem

Ruinę kościoła w Długiem odwiedzałem już kilkakrotnie. Ostatnia sprowokowana była znalezieniem krzyża pokutnego w murze okalającym ruinę.

Zamknij