„Twelve significant photographs in any one year is a good crop.” „Dwanaście świetnych fotografii każdego roku to wspaniały plon.” – Ansel Adams (1902–84) 

Facebook Twitter Gplus Flickr Pinterest LinkedIn YouTube Google Maps E-mail RSS

Schänzelturm

Schänzelturm

Schänzelturm jest zbudowaną w 1874 roku wysoką na 13 m wieżą widokową na wzniesieniu Steigerkopf w pobliżu Edenkoben w Nadrenii-Palatynacie w powiecie Südliche Weinstraße i jest najwyżej położonym punktem widokowym w górach Lasu Palatynackiego.

Wieża stoi we wschodniej części Lasu Palatynackiego na wzniesieniu Steigerkopf 613,6 m n.p.m. Szczyt na którym wznosi się wieża należy terytorialnie do miejscowości Gommersheim.

Ośmioboczna wieża ma 13 m wysokości i została zbudowana z ciosanego piaskowca. Budynek jest podzielony na dwie części. Dolna, masywniejsza część wieży, posiada zewnętrzne schody prowadzące na platformę na wysokości ok 5 m. Szczuplejsza, górna część wieży posiada ma drzwi na wysokości platformy i wewnętrzna klatkę schodową wewnątrz której biegną kręcone schody. Górna część wieży posiada wąskie okienka strzelnicze. Taras widokowy na dachu wieży jest zabezpieczony barierką. W zależności od wysokości otaczających wieżę lasów, widok z niej może być ograniczony.

Wieże wzniesiono w entuzjazmie po wygranej wojnie niemiecko—francuskiej (1870/71) w 1874 roku. W roku 1894, w setną rocznicę bitwy, która niegdyś się tu odbyła, ufundowana została pamiątkowa tablica:

„Pomięci dzielnych pruskich wojowników, którzy w walce przeciw inwazji wojsk francuskich 13 lipca 1794 roku zginęli bohaterską śmiercią dla niemieckiej ojczyzny.”

Po zajęciu przez wojska francuskie lewobrzeżnej części Kurpfalzu na zboczu góry stacjonował przez jakiś czas pruski kontyngent. Ponieważ Prusacy zbudowali tutaj system okopów góra Steigerkopf nazywana jest przez miejscowych Schänzel (Szance) i stąd pochodzi też nazwa wieży.

Schanzelturm

I jeszcze kilka zdjęć:

Jeden Odpowiedź

 1. Super – trzeba mieć siłę w nogach by tam wejść 🙂 🙂 🙂

 
Follow

Get every new post on this blog delivered to your Inbox.

Join other followers:

↓

Facebook

Twitter

Google Plus

YouTube

Google Plus

Follow Me on Pinterest
 • Pinned: 29 May 2016
 • Falkenburg Castle Sunrise September 2015 GoPro Hero Time Lapse

  Pinned: 20 Sep 2015
 • Pinned: 6 Sep 2015
 • Punta Grossa Ibiza 2015 Sunrise Time Lapse GoPro Hero

  Pinned: 2 Aug 2015
 • Florabella Muse PL

  Pinned: 17 Jul 2015
 • Pinned: 6 Jul 2015
 • The mouth of the forest. by Tomek Zuk

  Pinned: 22 Nov 2014
 • Kupiłeś akcje do Photoshopa (np. Florabella) i nie uruchamiają się w polskiej wersji? Oferuję spolszczenie akcji Photoshop tak żeby można je było uruchomić.

  Pinned: 16 Nov 2014
 • Avenue by Tomek Zuk

  Pinned: 16 Nov 2014
 • Church ruins by Tomek Zuk

  Pinned: 9 Nov 2014

Instagram

Follow Me on Instagram
Przeczytaj poprzedni wpis:
Mauzoleum w Biechowie

W sąsiedztwie nieistniejących już zabudowań do których prowadzi jeszcze zachowany most usytuowane jest mauzoleum grobowe rodziny Hoffmeister. August Hoffmeister to...

Zamknij