„Twelve significant photographs in any one year is a good crop.” „Dwanaście świetnych fotografii każdego roku to wspaniały plon.” – Ansel Adams (1902–84) 

Facebook Twitter Gplus Flickr Pinterest LinkedIn YouTube Google Maps E-mail RSS

Zespół szpitala p.w. św. Doroty w Żaganiu

Istniejący do dzisiaj, neogotycki budynek szpitala, wzniesiono za sprawą księżnej Doroty. Plac otaczający szpital, księżna nabyła od rodziny Willmanów, żagańskich fabrykantów. Kamień węgielny pod budowę obiektu położono 3 maja 1851 w obecności króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV. Szpital oddano do użytku w październiku 1859 roku. Z tej niezwykle nowoczesnej jak na owe czasy placówki mogli korzystać jedynie mieszkańcy księstwa żagańskiego, zarówno katolicy, jak i protestanci.

Szpital

Panorama sferyczna-korytarz:

szpital_doroty_w_zaganiu

Kaplica

Kaplica usytuowana jest w dawnym kompleksie szpitalnym św. Doroty. Wybudowana w latach 1851-1859 według projektu architekta Leonarda Dorst von Schatzberga. Wnętrze kaplicy wzbogaca ołtarz skrzydłowy z końca XV wieku, dzieło powstałe w warsztacie Mistrza Ołtarza z Gościeszowic.

Panorama sferyczna kaplicy:

kaplica_doroty_w_zaganiu

Scena środkowa w ołtarzu przedstawia Ukoronowanie Marii, po bokach: Zwiastowanie, Nawiedzenie, Narodziny Chrystusa, Modlitwa Trzech Królów, w predelli – Śmierć Marii. Na szafie ołtarzowej stoją, każda innego pochodzenia, figury Zbawiciela, Marii i ulubionego ucznia Chrystusa.

Panorama sferyczna kaplicy-ołtarz:

kaplica_doroty_w_zaganiu

Kościół św. Krzyża

Przybyli do miasta w roku 1284 augustianie przejęli przeznaczoną dla trędowatych kaplicę p.w. św. Wawrzyńca, znajdującą się na brzegu Bobru za murami miasta. Według tradycji po wylewie Bobru z 1332 roku, gdy na brzegu rzeki znaleziono krzyż, księżna Matylda, żona Henryka IV zwanego Wiernym, na miejscu kaplicy ufundowała kościół p.w. Krzyża Świętego. W wieku XIX żagańska księżna, Dorota, zleciła swemu architektowi, Schatzbergowi, w roku 1849 przebudowę kościoła, nadając mu obecny kształt. Biskup Diepenbrock poświęcił go na nowo 29 listopada 1849 roku. Wnętrze kościoła posiada dość bogate wyposażenie rzeźbiarsko – stolarskie jak i kowalskie. Świątynią posiada jednolity neogotycki charakter o dużych wartościach artystycznych. W kościele mieszczą się również sarkofagi książęce.

(wg umzagan.nazwa.pl)

Panorama sferyczna kościoła:

kosciol_doroty_w_zaganiu

Galeria zdjęć:

 
Follow

Get every new post on this blog delivered to your Inbox.

Join other followers:

↓

Facebook

Twitter

Google Plus

YouTube

Google Plus

Follow Me on Pinterest
 • Pinned: 29 May 2016
 • Falkenburg Castle Sunrise September 2015 GoPro Hero Time Lapse

  Pinned: 20 Sep 2015
 • Pinned: 6 Sep 2015
 • Punta Grossa Ibiza 2015 Sunrise Time Lapse GoPro Hero

  Pinned: 2 Aug 2015
 • Florabella Muse PL

  Pinned: 17 Jul 2015
 • Pinned: 6 Jul 2015
 • The mouth of the forest. by Tomek Zuk

  Pinned: 22 Nov 2014
 • Kupiłeś akcje do Photoshopa (np. Florabella) i nie uruchamiają się w polskiej wersji? Oferuję spolszczenie akcji Photoshop tak żeby można je było uruchomić.

  Pinned: 16 Nov 2014
 • Avenue by Tomek Zuk

  Pinned: 16 Nov 2014
 • Church ruins by Tomek Zuk

  Pinned: 9 Nov 2014

Instagram

Follow Me on Instagram
Przeczytaj poprzedni wpis:
Skały w pobliżu Dahn – Lämmerfelsen i Büttelfels

Skały położone w pobliżu miejscowości Dahn w Nadrenii-Palatynacie w Niemczech. Lämmerfelsen i Büttelfels.

Zamknij